تعريف استاندارد IK10 يا وندال پروف در دوربين هاي مداربسته

تعريف استاندارد IK10 يا وندال پروف در دوربين هاي مداربسته

IK10 چیست؟ وندال پروف چیست؟ بولت پروف چیست؟ آیا استاندارد مشخصی برای سنجش مقاومت دوربین‌های مداربسته و سیستم‌های حفاظت الکترونیک در برابر ضربه وجود دارد؟

در جواب این سوال‌ها و سوالات مشابه باید بگوییم که ۲ استاندارد در زمینه سنجش مقاومت دوربین‌ها و لوازم الکترونیک تبیین شده است.

اولین و متداول ترین استاندارد، IP یا International Protection نام دارد که متشکل از ۲ عدد است (مانند IP66) که میزان مقاومت محصول را در برابر آب و گرد و غبار مشخص می‌کند.

استاندارد دوم که با کد IK شناخته می‌شود، تنها در دوربین‌ها و لوازم الکترونیک خاص (عموما در نسخه‌های مخصوص محیط بیرون یا OutDoor) مشاهده می‌گردد.

این کد تعریفی از استاندارد اروپایی E

N 62262 و استاندارد جهانی IEC 62262 می‌باشد که در سال ۲۰۰۲ وضع شده و عبارت از گواهی نامه عددی است که میزان مقاومت لوازم الکترونیک را در برابر ضربات اجسام خارجی مشخص می‌کند.

در جدول زیر جزییات این استاندارد بصورت ساده و مشخص قابل مشاهده است.

ik-table

ik-table

 

بر روی اغلب دوربین‌های مقاوم، استاندارد IK10 درج شده که طبق جدول بالا، به معنی مقاومت در برابر ضربه جسم سخت ۵ کیلوگرمی‌است که از فاصله ۴۰ سانتی متری وارد می‌شود.

شدت چنین ضربه ای معادل ۲۰ ژول است (یک ژول، مقدار نیروی مورد نیاز برای برای حرکت دادن جسم ۱ نیوتنی به طول ۱ متر است).

دوربین‌های دارای این استاندارد، اصطلاحا «وندال پروف» خوانده می‌شوند.

برخی کمپانی‌ها پا را از این هم فراتر گذاشته و قسمتی از محصولات خود را با استاندارد «بولت پروف» به معنی «مقاوم در برابر شلیک گلوله» عرضه می‌کنند.

 


 

مطلب مرتبط:

انتخاب بهترین کابل برای شبکه دوربین مدار بسته و سیستم نظارت تصویری

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: