مقایسه فناوری های AHD, HDCVI, HDTVI, HDSDI, IP و آنالوگ ۹۶۰H (بروزرسانی ۱۳۹۴/۱۰/13)

مقایسه فناوری های AHD, HDCVI, HDTVI, HDSDI, IP و آنالوگ ۹۶۰H (بروزرسانی ۱۳۹۴/۱۰/13)

با ورود فناوری‌های جدیدی مانند HDCVI, HDTVI و AHD بازار سیستم‌های نظارتی کشورمان در حال پوست‌اندازی و گذار بسوی تصاویر باکیفیت HD است.فناوری های جدید دوربین

 

HD-CCTV-Resolution-format-doorbin.info

 

کدام بهتر است؟

اما مشکلی که بوجود آمده انتخاب از میان این فناوری‌ها است!

با اینکه در مطالب گذشته بطور کامل به توضیح و بررسی این فناوری‌ها پرداخته‌ایم، بسیاری از کاربران هنگام انتخاب و خرید، دچار تردید و دودلی فراوانی هستند.

نوع فناوری ۹۶۰Н HDCVI HDTVI AHD HD-SDI IP
وضعیت متن باز حفاظت شده متن باز متن باز متن باز متن باز
کیفیت تصویر متوسط خیلی خوب خیلی خوب خیلی خوب عالی خیلی خوب
رزولوشن ۷۰۰ تا ۱۰۰۰TVL HD/FullHD HD/FullHD HD/FullHD FullHD HD~4K
پخش زنده بصورت هیبرید (CCTV+HDCCTV+IP) خیر بله بله بله خیر خیر
سازگاری با DVR معمولی _ بله خیر بله خیر خیر
نوع کابل کواکسیال کواکسیال کواکسیال کواکسیال کواکسیال کتگوری
حداکثر طول کابل

بدون تقویت کننده

 

150 متر ۵۰۰ متر ۳۰۰ متر ۵۰۰ متر ۱۰۰ متر ۱۰۰ متر
حداقل کیفیت کابل مورد نیاز پایین متوسط متوسط پایین بالا پایین
فشرده سازی و افت تصویر خیر خیر خیر خیر خیر بله
تاخیر در دریافت تصویر خیر خیر خیر خیر خیر بله
برداشت و انتقال صدا بله بله بله بله خیر بله
هزینه راه اندازی پایین متوسط متوسط پایین بالا بالا
سهولت نصب بله بله بله بله بله خیر
هزینه نگهداری پایین پایین پایین پایین پایین بالا
صاحب امتیاز _ داهوا _ چین تک پوینت _ آمریکا نکست چیپ _ کره SMPTE _ آمریکا _

همانطور که مشاهده می‌کنید، فناوری‌های HDTVI, HDCVI و AHD شباهت بسیاری به یکدیگر دارند. این شباهت در مورد HDCVI و AHD باز هم بیشتر است.

بروزرسانی :

تولیدکننده AHD متهم به کپی‌برداری از فناوری HDCVI است بشکلی که دادگاه شکایت داهوا از تک‌پوینت تا همین چند ماه پیش برقرار بود و در نهایت با جریمه تک‌پوینت پایان یافت!

تا زمان نگارش این مطلب، در میان این فناوری‌ها AHD و HDCVI اقبال بیشتری در بازار کشورمان داشته‌اند و اغلب کاربران بدنبال این نوع دوربین‌ها هستند.

در نظر داشته باشید که HDCVI فناوری انحصاری داهوا بوده و بجهت همین انحصار، کمتر شاخه شاخه شده است.

اغلب دوربین‌های HDCVI موجود در بازار، محصول داهوا یا OEM داهوا هستند و تنها علامت برند دیگری را بر روی خود دارند. البته OEMهای داهوا حدود ۲ درصد از بازار فروش HDCVI را در اختیار دارند که چندان قابل بحث نیست.

البته انواع بدون نام یا اصطلاحا No Name نیز در بازار موجود است که حداقل در ایران، درصد بسیار کمی را شامل می‌شوند.

در نهایت بر روی تمامی این دوربین‌ها از پردازنده تصویر داهوا استفاده شده است و تنها در نمونه‌های NoName شاهد استفاده از سنسور تصویر متفاوت هستیم. (توجه داشته باشید که سنسور تصویر و پردازنده تصویر، دو چیز متفاوت هستند).

به همین دلایل اگر چندان حوصله جستجو ندارید و به‌دنبال فناوری جدید، رزولوشن HD یا FullHD و برند معتبر هستید، می‌توانید از دوربین‌های HDCVI داهوا انتخاب نمایید.

محصولات AHD

در مورد فناوری AHD بجهت متن باز بودن آن، موضوع تاحدی متفاوت است.

در محصولات AHD پردازنده‌ی تصویر متعلق به کمپانی «نکست‌چیپ» است، اما سنسورهای تصویر از دوربینی به دوربین دیگر متفاوت هستند.

در دوربین‌های گران‌تر معمولا از سنسورهای «اکسمور سونی» و در دوربین‌های ارزان‌تر از سنسورهای امنی‌ویژن، های‌سیلیکون، آپتینا، TI و پیکسل‌پلاس استفاده شده است.

البته قانون بالا همیشه هم در بازار ایران جاری نیست! واردکنندگان و فروشندگانی بسیاری هستند که دوربین‌های AHD با سنسور ۱٫۳ و ۲ مگاپیکسل آپتینا را بنام دوربین‌های با سنسور سونی و حتی با قیمتی بالاتر عرضه می‌کنند!

علاوه بر این بازار چین مملو از سنسورهای تقلبی سونی است و بسیاری از دوربین‌های AHD با سنسورهای تقلبی بنام سونی عرضه می‌شوند. موضوعی که حتی یسیاری از واردکنندگان از آن آگاه نیستند!

این موضوع طی یک سال گذشته باعث درگیری‌های حقوقی بسیاری در چین شده و حتی در مقاطعی سونی مجبور به تحریم بازار چین شده است. فناوری های جدید دوربین فناوری های جدید دوربین فناوری های جدید دوربین

در مجموع این فناوری رزولوشن HD را با قیمت پایین‌تر در اختیار کاربران قرار می‌دهد. البته با عرضه دوربین‌های ۱ و ۲ مگاپیکسل سری لایت HDCVI با قیمت میانگین ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان از سوی داهوا، بازار AHD به شدت تهدید شده و درحال کوچک‌تر شدن است.

فناوری HDTVI و مشتقات آن مانند TurboHD هایک‌ویژن درصد بسیار کوچکی از بازار کشور را در اختیار دارند و فروش آنها در حدی نیست که بتوانند با HDCVI یا AHD رقابت نمایند. به همین دلیل با قیمت‌های بالاتر سعی در جبران فروش پایینِ خود دارند.

دوربین‌های HD-SDI و زیرمجموعه تقریبا جدید آن یعنی EX-SDI نیز اصلا بازاری در ایران ندارند که قابل محاسبه و قیاس باشد!

نتیجه گیری:

در مجموع بازار فناوری‌های نوین دوربین مداربسته کشور در اختیار HDCVI و AHD است. در این میان اغلب مشتریان نیز هنگام خرید، در انتخاب بین این دو فناوری مردد هستند. فناوری های جدید دوربین فناوری های جدید دوربین فناوری های جدید دوربین

اگر بخواهیم واقع‌بینانه و حرفه‌ای و در عین‌حال عادلانه به موضوع نگاه کنیم، فناوری HDCVI با در نظر گرفتن اینکه داهوا برند پنجم رده‌بندی جهانی است و از بالاترین استاندارهای ساخت در سطح اول دنیا بهره می‌برد، نسبت به AHD که توسط هیچ‌یک از بیست برند اول دنیا تولید نمی‌گردد، ارجح بوده و انتخاب بهتری بشمار می‌رود.

هرچند، متنِ بازار (واردکننده‌ها و فروشنده‌ها) چندان با این موضوع موافق نیستند! موضوعی که در آینده به بررسی چرایی آن خواهیم پرداخت.


مقاله مرتبط:

منظور از دوربین و دی وی آر AHD چیست؟ (بروزرسانی 94/10/7)

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: