پروتکل های رایج در خانه هوشمند

پروتکل های رایج در خانه هوشمند

پروتکل های رایج در خانه هوشمند

احتمالا تا کنون در مورد خانه های هوشمند شنیده اید؛ در این مطلب می خواهیم شما را با انواع رایج پروتکل خانه هوشمند بیشتر آشنا کنیم.

 

sys_center

•تکنیک های به کار رفته جهت هوشمند سازی بنا به دو دسته کلی تقسیم می گردند:

۱٫روش هایی که در آنها نیازی به کابل کشی مجزا برای کنترل ادوات مختلف وجود ندارد. در این روش ها سیگنالهای تولید شده توسط وسایل کنترل کننده ، از طریق شبکه برق موجود در این ساختمان ها و یا با کمک سیگنالهای RF منتقل شده و در مقصد ، دستگاه مورد نظر را کنترل می نماید. مشهورترین تکنولوژی در این دسته X10 و Z-Wave می باشد که بخاطر مشکلاتی نظیر پایدار نبودن شبکه ارتباطی و گران بودن تجهیزات تقویتی و همچنین ضرر های امواج پراکنده در فضا کمتر مورد استفاده قرار میگیرند و سیستم های سیم کاربرد بیشتری دارند

۲٫ روش هایی که در آنها برای کنترل وسایل و ادوات مختلف علاوه بر سیم کشی برق ساختمان نیاز به برپایی یک شبکه کابلی مجزای دیگر به جهت انتقال سیگنالهای تولید شده توسط وسایل کنترل کننده داریم. در این دسته نیز معتبر ترین پروتکل backnet , tcp/ip می باشد.

شایان ذکر است که به غیر از موارد مذکور کلیه تجهیزاتی که به نحوی با برق کار کرده و یا قابلیت تبدیل به سیستم برقی در آنها وجود دارد در این مجموعه قرار خواهد گرفت.

پروتکل های متفاوتی جهت اجرای سیستم های مذکور در خانه ها موجود است که در ذیل به برخی از آنها اشاره گردیده است:

1. tcp/ ip

2. backnet

3. EIB

4. Z-Wave

5. TIS-Bus

6- C-Bus

در کلیه تکنولوژی های فوق تمامی امکانات قابل اجرا و بهره برداری می باشند.


مطلب مرتبط:

خانه هوشمند چیست؟

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: