پورت VGA چیست؟

پورت VGA چیست؟

vga-cable_asiashabakeh

 

مقدمه

عبارت VGA مخفف اصطلاح Video Graphics Array به معنای آرایه گرافیک ویدئو است و از سیستم آنالوگ بهره میبرد. این اصلاح معنای متفاوتی را در برخواهد داشت که ممکن است در هر زمان در جای خود به طور متفاوت استفاده گردد. (VGA چیست) در سیستم های مداربسته استفاده از اصطلاح VGA معمولا در یکی از دو کاربرد زیر استفاده می شود:

کانکتور VGA

یک کانکتور یا همان کابل ویدئویی است که بیشتر افراد به واسطه استفاده از آن در مانیتورها با آن اشنایی دارند، همان کابل تصویر مانیتور های قدیمی با کانکتور آبی رنگ. بالاترین رزولوشن قابل انتقال از طریق این کابل های رزولوشن ۲۰۴۸×۱۵۳۶ است. در واقع استاندارد خاصی برای کیفیت کابل مورد نیاز برای هر رزولوشن وجود ندارد ولی برای گرفتن رزولوشن های بالاتر بهتر است از کابلهای با طول کم و کیفیت بالاتر استفاده کنید.

رزولوشن VGA

( VGA چیست) گرچه این اصطلاح به صورت علمی نمیتواند بازه ای از رزولوشن را برای شما مشخص کند اما در صورتی که به این واژه در قسمت مربوط به کیفیت یک دوربین برخوردید احتمالا به معنای روزولوشن ۶۴۰×۴۸۰ است. این اصطلاح معمولا برای دوربین های شبکه با کیفیت پایین مورد استفاده قرار میگیرد. چنین رزولوشنی برای یک دوربین شبکه از دوربین های ۷۰۰تیوی لاین نیز کمتر است و رزولوشن مطلوبی محسوب نمی شود.

کاربرد این کانکتور یا کابل در سیستم های دوربین مدار بسته آنالوگ صرفاً جهت اتصال مانیتور نمایشگر به دستگاه ذخیره کننده دیجیتال یعنی همان DVR می باشد.

مزایا :

تفکیک رنگ های قرمز آبی و سبز

کیفیت بالاتر نسبت به کابل تکفیش AV

معایب :

محدودیت در متراژ کابل کشی

استفاده از سیستم آنالوگ


مطلب مرتبط: P2P (سیستم ابری) چیست؟


0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: